احکام موسیقی

موسيقي را اگر به همان معناي غنا و آوازها و سازها و بکار گرفتن آنها بدانيم، فراگرفتن موسيقي که از قديم الايّام بين اهل لهو و بزم متداول بود و در کشورها و مناطق مختلف انواعي از آن بکار برده مي شده و مي شود همه حرام است (جامع الاحکام). دیدن نواختن موسیقی (بدون شنیدن) حکمی ندارد بلکه حکم آن مربوط به تولید و ساخت و خرید و فروش آلات، تعلیم و تعلم، نواختن و شنیدن (استماع) آن است مراجع عظام تقلید حکم انواع موسیقی را بیان کرده اند که به شرح زیر است :

 

1 - حضرت آیت ا...العظمی خامنه ای :

هر گونه نوازندگی مطرب لهوی که متناسب با مجالس عیش و نوش باشد حرام است.

 

2 - حضرت آیت ا... العظمی فاضل لنکرانی:

موسیقی اگر مطرب و مهیّج و مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است و در غیر این صورت مانعی ندارد و مرکز پخش تاثیری در حکم ندارد.

 

3 - حضرت آیت ا... العظمی بهجت:

اگر موسیقی مطرب باشد استماع و خرید و فروش آن حرام است.

 

4 - حضرت آیت ا... العظمی صافی گلپایگانی:

آنچه را عرف مردم موسیقی می دانند استماع آن و ساخت و تعلیم و تعلم و فروش آلات آن حرام است.

 

5 - حضرت آیت ا... العظمی مکارم شیرازی:

کلیه صداها و آهنگ ها که مناسب لهو و فساد است حرام و غیر آن حلال است و تشخیص آن با مراجعه به اهل عرف عام خواهد بود.

 

6 - حضرت آیت ا... العظمی تبریزی:

گوش دادن به موسیقی لهوی که مناسب مجالس خوشگذرانی می باشد جایزنیست و همچنین ساخت و تعلیم و خرید و فروش ابزار آلات موسیقی لهوی جایز نیست.

 

7 - حضرت آیت ا...العظمی سیستانی:

اگر موسیقی مناسب مجالس لهو و عیاشی نباشد حرام نیست.

 

پس گوش دادن به آهنگ ها و موسیقی­هائی که مطرب و مناسب مجالس لهو و لعب است، حرام است. اما تشخیص موارد و مصادیق، که آیا نوع خاصی از موسیقی مثل «پاپ» از مصادیق موسیقی حرام است یا مجاز، بر عهده ی افراد مکلف است. زیرا افرادی که آشنایی مختصری با موسیقی دارند، می­توانند موارد موسیقی مطرب و مناسب مجالس لهو و لعب را از غیر آن تشخیص دهند. از اینرو حتی اگر آهنگهای انقلابی و جنگی، مطرب و مناسب با مجالس لهو و لعب باشد. گوش کردن به آن نیز حرام می باشد. موسیقی پاپ هم از این قاعده مستثنی نیست و چنانچه مشتمل بر طرب و لهو و لعب باشد حرام و گوش کردن آن جائز نمی باشد.

 

و اما پاسخ به یک سوال :

با تـوجه بـه تـرويج مـوسيقي از طـرف بعضي مراکز فرهنگي، برخي مي گويند: غنا حرام است و موسيقي اشکال ندارد، لطفاً فرق بين غنا و موسيقي را بيان فرماييد و برخي مي گويند: موسيقي اصيل و سنتي اشکال ندارد لطفاً نظرتان را بفرماييد.

حضرت آيه الله خامنه اي: غنا خوانندگي مطرب و ملهي متناسب با مجالس عيش و نوش است و موسيقي نوازندگي با همان اوصاف است و در حکم با هم فرقي ندارند و هر دو حرام است.

حضرت آيه الله تبريزي: غنا (آوازه خواني مناسب مجالس خوشگذراني که در مضمون باطل باشد) و گوش دادن به آن حرام است و بنابر احتياط واجب بايد از مطلق خواندني که با ترجيع صوت (چهچه) است ولو در مضمون باطل نباشد اجتناب نمود و نيز موسيقي لهوي (نواختن با آلات مخصوصه که مناسب خوشگذراني باشد) و گوش دادن به آن حرام است. موسيقي اي که مناسب خوشگذراني باشد حرام است و بين انواع آن فرقي نيست چه سنّتي باشد يا غير آن.

حضرت آيه الله فاضل لنکراني: غنا آوازي است که در آن صدا را در گلو مي گردانند که به زبان عرفي چهچه مي گويند و طرب انگيز هم باشد و مناسب مجالس لهو و لعب هم باشد که اين حرام است و موسيقي به يک تعريف، ترکيب اصوات است به نحوي که خوش آيند باشد. لذا اگر مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است. (جامع المسائل)

حضرت آيه الله مکارم شيرازي: کليه ي صداها و آهنگ هاي مناسب مجالس لهو و فساد، حرام است و تشخيص آن با مراجعه به اهل عرف خواهد بود.

حضرت آيه الله صافي گلپايگاني: غنا عبارت از آوازي است که مشتمل بر ترجيع و صوت و طرب انگيز و مناسب با مجالس طرب باشد و موسيقي گاه بر غنا و گاه بر آلات مختلف موسيقي مانند تار، سنتور، دف و غيره اطلاق مي شود.

 

مرتبط باموضوع :

 محسنیه  [ پنجشنبه، 26 آذر ماه، 1394 ] 1433 مشاهده
 شهادت حضرت رقیه خاتون (س)  [ دوشنبه، 25 آبان ماه، 1394 ] 1254 مشاهده
 هفتگی 94/06/15 هیئت حر  [ چهارشنبه، 18 شهريور ماه، 1394 ] 1055 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .